Marta Dymek „Nowa jadłonomia”

Nowe spojrzenie na kuchnię. 

Trzeba przyznać, że Marta Dymek jest jeszcze młoda, ale niezwykle zdolna oraz kreatywna. Ma niewiele ponad 20 lat i jakiś czas temu postanowiła postawić wszystko na jedną kartę. Rzuciła prace w korporacji, aby w całości poświęcić się tworzeniu tekstów na bloga i gotowanie.  Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że była to bardzo dobra decyzja i chwała jej za to.

„Nowa jadłonomia” to książka, która zawiera zaskakująca liczbę ponad 100 przepisów na dania utrzymane w wegańskim duchu. Na kartkach książki nie zabrakło przepisów na obiady i kolacje z bulw, korzeni cy liści. Muszę, przyznać że byłam zachwycona niesamowitymi właściwościami potraw i konkretnych warzyw, które ujawniła autorka. Okazuje się, że z buraka możemy przyrządzić apetyczne i świetnie wyglądające masło czekoladowe. Zaskakują również chrupiące chipsy z kapusty oraz niecodzienne połączenia smaków – na przykład pietruszki z gruszką.

Podczas lektury czytelnik przekona się, że kuchnia roślinna nie jest zarezerwowana dla żadnej narodowości i jest skierowana praktycznie dla każdego.

Nieoczekiwane właściwości, niecodzienne inspiracje.

Marta Dymek inspiracje do książki czerpała z licznych podróży. Podczas prac nad książką spotkała wiele kultur, rozmawiała z wieloma ludźmi, próbowała wiele nowych potraw. Trzeba przyznać, że efekt jej pracy jest imponujący. W książce napotkamy na smaki rodem z Wietnamu, Tajlandii, Maroka, Kalifornii.

„Nowa jadłonomia” pozwala dostrzec nowe, nieokiełznane dotąd właściwości oraz możliwości naszych kuchni. W książce znajdziemy zarówno proste, niewymagające niecodziennych zdolności kulinarnych potrawy oraz te bardziej skomplikowane. To sprawia, że praktycznie każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie. Potrawy nie wymagają skomplikowanych przyrządów kuchennych, są dostępne dla każdego. Wszystkie składniki są dostępne w naszym kraju, to olbrzymi plus.

Rewolucja w kuchni wegańskiej i nie tylko. 

Marta Dymek odkrywa przed nami nowe smaki, nowe rozwiązania. Jej książka to niesamowita publikacja kulinarna, bardzo rewolucyjna i przełomowa. Książka gwarantuje liczne, pełne radości chwile spędzone w kuchni i bardzo miłą degustację przygotowanych potraw. Korzystając z przepisów zamieszczonych w tej książce z pewnością wywrzemy wielkie wrażenie na naszych bliskich oraz znajomych, których poczęstujemy naszymi potrawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *