Harry Potter, opowieść niedokończona.

Harry Potter- niedokończona opowieść…

Seria książek o Harrym Potterze, powieść brytyjskiej pisarki J.K. Rowling, wprowadziła rewolucję w literaturze fantasy. Doskonale napisana powieść sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym Świecie. Tłumaczona na wiele języków, podbiła serca nie tylko dzieci i młodzieży, ale i starszych.

J.K. Rowling stworzyła niesamowity magiczny świat, pełen niebezpiecznych stworzeń, czarów, czy eliksirów. Tajemniczy świat Harrego Pottera odkrywany przez czytelników z każdym nowym tomem zadziwiał, był pełen klimatu i grozy.

Harry Potter, główny bohater, którego poznajemy jako dziecko i śledzimy jego losy przez kolejne lata, rozwija się, ujawniają się jego nowe cechy charakteru, słabości i emocje.  Harrego Pottera pokochali czytelnicy na całym Świecie, nie dlatego, że był superbohaterem, ale dlatego, że mimo niezwykłej, magicznej rzeczywistości w jakiej żył był normalnym dzieckiem. Wydaje się to być właśnie sukcesem tej serii, że wiele dzieciaków na całym świecie utożsamiało się z Harrym Potterem. Główny bohater, który walczy o dobro i chce jednocześnie mieć normalne życie, to fascynujące. Autorka pokazała w doskonały sposób także relacje pomiędzy głównym bohaterem i resztą postaci. Ich kontakty są pełne emocji i wzruszeń, to właśnie jest siłą tych książek.

Seria o Harrym Potterze doczekała się także ekranizacji na najwyższym poziomie. Zachowano najlepsze standardy, doskonałe efekty specjalne, zadbano o dobrą obsadę najlepszych brytyjskich aktorów. Niestety mają aż osiem części, co tłumaczy się chęcią komercjalizacji całego przedsięwzięcia i chęcią zarobienia jak największych pieniędzy. Szkoda, to jedyny, ale bardzo duży minus ekranizacji tej niesamowitej powieści.

Powieść o Harrym Potterze nie skończyła się na siedmiu tomach. Autorka J. K. Rowling pokusiła się o jej nietypową kontynuację i napisała sztukę o dalszych losach bohaterów.

Sztuka teatralna jest napisana poprawnie, w podobnym klimacie, niestety wydaje się być także pisana już na siłę. Jest niedobrym przykładem, kiedy to świetne dzieło artystyczne staje się przedmiotem w zarabianiu pieniędzy za wszelką cenę. Wątki bardzo się mieszają, jest napisana w formie szkatułkowej, niektóre kwestie pozostają wyjaśnione na siłę, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Ponad to duch moralizatorstwa i sztuczności wkradł się niepostrzeżenie niczym duch z Hogwartu.

Ciekawe, czy powstanie jeszcze jeden film, oparty właśnie o ostatnią książkę? Fani mają nadzieję, że tak. Na pewno twórcom się to opłaci, ale czy warto?

Tajemniczy świat Harrego Pottera wykreowany przez J.K. Rowling stał się podstawą dla dość głośnego filmu dla młodzieży „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, ale to już prawie inna historia…

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej? Zajrzyj tutaj: http://www.taniaksiazka.pl/seria/harry-potter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *